Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Neredeyim Şuan Neredeyim? Neredeyim AnasayfaNeredeyim Hakkımda

 

Değerli sanatçımız Şener Şen ile AV MEVSİMİ filminde birkaç günlüğüne de olsa birlikte çalışma şansım olmuştu.
Ertuğrul Evcimen Hakkında

Selamlar, ben Ertuğrul Evcimen.

Sitenin amacı:

Kendimden bahsetmeden önce neden böyle bir işe giriştiğimi anlatmak isterim.

Küçük yaşlardan beri sabun dahil (ki evde bulduğum sabunları yonttuğum için annemden azar işitmişliğim vardır) birçok farklı malzeme ile modeller/maketler yaptım. Kimini uçurdum, kimini yüzdürdüm ama bugüne kadar geleni olmadı. Yaptığım gemi modellerinin bazısı satıldı, kimisi hatıra olarak birilerine verildi. Ben de yaptıklarımın bir görsel arşivini yapayım ve bunları sizlere de gösterebileyim istedim. Bazı modellerimin yapım aşamalarını ve izahatlarını da burada yayınlayacağım. Belki bu uğraştan siz de hoşlanırsınız ve "ben de yapabilirim" dersiniz. Böylece ben de aleme bir maketçi kazandırmış olurum :)

    Ayrıca, etrafı denizlerle çevrili ülkemizde herkesin denizle öyle veya böyle ilgili olması gerektiğini düşünüyorum. Tatillerde gittiğimiz plajların kokuyor olması, denizlerimizde çöp yığınlarının görülmesi denize olan ilgisizliğimizi göstermiyor mu? Dünyanın belki de en güzel sahillerine sahip olduğumuz ve bunu daha uzun yıllar korumamız gerektiği bilincine sahip nesiller yetiştirebilirsek daha iyi olmaz mı? Basit bir gezinti sandalı maketi bile bizlere deniz ve diğer deniz taşıtları hakkında umduğumuzdan daha fazla bilgi vermektedir. Çünkü ister istemez, hatta farkına varmadan bir gemi maketi yaparken, gemiler ve deniz hakkında bir şeyler öğreniyoruz. “Sancak” ne demek, “kaloma bırakmak” nedir, “pasarella”, “usturmaça” gibi kelimeleri, deyimleri dolayısıyla denizleri durup dururken öğrenemeyiz. Ama gemi maketçiliği el yeteneklerimizi geliştirirken genel kültürümüzü de zenginleştirmekte, denizlerimize daha başka bir gözle bakmamıza yardımcı olmaktadır.

 

Ertuğrul Evcimen kimdir?

1962 yılında Elazığ'da doğdum. Babamın asker olması nedeniyle ilk ve orta öğrenimimi sırasıyla Erzincan, Edirne ve Edremit'de tamamladıktan sonra, o zamanki adıyla Hava Teknik Okullar Komutanlığına girdim ve 30 Ağustos 1980 tarihinde mezun olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde göreve başladım. 2005 yılında emekli olana kadar Hava Personel Astsubayı olarak çeşitli üs ve karargahlarda görev yaptım. Emeklilikten sonra da sivil çalışma hayatım başladı ve halen İstanbul'da bir özel şirkette yönetici olarak çalışmaktayım.

 

Neden gemi maketi yapıyorum?

Çünkü kahveye gitmiyorum, çünkü boş boş oturmayı da sevmiyorum. Muvazzaflık dönemimde de boş zamanlarımda uçak maketleri yapardım. Ama deniz sevgim ve denizcilik merakım emekli olduktan sonra bu alanda çalışmama imkan sağladı.  Bir süre Hollanda kökenli (Dutch Yachting) bir tersanede satınalmacı olarak çalıştım ve bu sırada maketçiliğim farkedilince tersanede üretilen yatların maketlerini yapma görevi verildi. Bir ara Tuzla tersaneler bölgesinde profesyonelce maket yaptım. Bazı maketlerim bir TV dizisinde rol aldı :) Av Mevsimi filminde de usta sanatçı Şener Şen'e gemi maketi yapımı hakkında, acizane ders verdim.

Şimdi de evimdeki mütevazi masa atölyemde amatörce gemi maketleri yapıyorum. Günlük yaşam mücadelesinin yorgunluğunu maket yaparken atıyor, hem fiziken, hem ruhen dinleniyor, rahatlıyorum.  Ayrıca gemi maketçiliği bana, bilmediğim birsürü tuhaf denizcilik terimini öğretti. Maket yapmak insanı araştırmaya yönlendiriyor, yeni yeni şeyler öğretiyor. Bunun dışında denizi ve gemileri sevdiğim için gemi maketi yapıyorum. Sizlere de tavsiye ederim :)  

İşte böyle. Her ne kadar sürç-ü lisan ettikse affola :)

 

 

 

 

 

ERTUĞRUL EVCİMEN © 2012